ŞENELTİLMEMİŞ

Yenilmez mevsim! Göğün kıyıları boyunca toparlandı soluk bir poyraz, rengi solmuş ve düşmansı bir hava, ve gözün kucakladığı her şeye karşı durmaksızın kolalı bir perde gibi duran bir çeşit koyu süt vardı. İşte böyledir ki hissetti insan yalıtılmışlığını, boyun eğdi o garip nesneye, çevrilerek bitişiğindeki gökyüzüyle, o kırık direkle beyazsı bir kıyıda, yüz üstü bırakılmış o emin temelde, yüz yüze o içine girilemez süreç gibi ve sislerden bir evde. Ayıplama ve dehşet! Yaralı olmak ve terk edilmek, ya da seçmek örümcekleri, üzüncü ve rahip cüppesini. Saklamak kendini, aslında bıkmış bu dünyadan, ve konuşmak sfenksler ve elmaslar ve vahim olaylar hakkında. Bağlamak külü gündelik giysilere, öpmek toprağın fışkırmasını unutuşun tadıyla onun. Fakat hayır. Hayır.

Kasvetle düşen yağmurun soğuk maddesi, dirilişsiz üzünçler, unutuş. Yatak odamda portreler yok, gösterişsiz elbisemde de, ne kadar yer kalır orada sonsuzca, ve günün yavaş, düz ışınlı, tek bir damlası nasıl da sürdürüyor kendini karanlık damla olana dek.

Kararlı devinimler, ara sıra son çiçeğine tırmanılan dikey patikalar, uysal ya da merhametsiz arkadaşlar, var olmayan kapılar! Her gün yerim letarjik ekmekten ve içerim yalıtılmış sudan!

Gürültü yapar çilingir, yavaşça gider at, yağmurla ıslanmış o yaşlı at, ve öksürür uzun kırbaçlı hergele seyis! Bundan gayrı her şey, en uzağa dek, kımıltısız duracak, Haziran ayıyla örtünmüş, ve onun ıslak bitkileri, suskun hayvanları birleşir dalgalar gibi. Evet, hangi kış denizi, hangi boğulmuş krallık arar, görünüşe göre ölü, hayatta kalmamış, ve keser büyük ve ölümlü yelkenleri bu sık yüzeyi?

Sık sık, indiğinde gece, koyarım ışığı pencereye, ve bakarım kendi kendime, yayılarak uzanırım rutubette o sefil tahtaların üzerine eski bir sandık gibi, ansızın duvarlar arasında kırılgan. Düşlerim var olmayıştan var olmayışa, ve bir mesafede, kabul edilmiş ve kekre

 

[“Yeryüzünde Konaklama –I- (1925-1931)” kitabından]

Pablo Neruda (1904-1973)

Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

 

Çeviri notu:

Letarjik: Yaşama işlevlerinin çok zayıfladığı, çok derin ve sürekli patolojik uyku durumu olan letarji ile ilgili.